نکات دکوراسیون اتاق خواب | هر آنچه برای دکوراسیون اتاق خواب باید بدانید

دکوراسیون یا همان طراحی داخلی یکی از ترفند هایی است که اکثر عموم برای محیط منازل، اداری و تجاری خود از آن استفاده می کنند. اما باید توجه داشته باشید که برای استفاده از ترفند های دکوراسیون باید یک سری نکات را رعایت کنید تا فضای اتاقتان را بد جلوه ندهد. در این مقاله میخواهیم در رابطه با دکوراسیون اتاق خواب صحبت کنیم. اتاق خواب از جمله اتاق هایی است که ما بیشتر وقت خود را همچون مطالعه و استراحت را در آن مکان می گذرانیم. بنابراین باید توجه ویژه ای به این مکان داشته باشیم. اما نکته ی اساسی اینجاست که باید بدانیم اتاق خواب قرار است برای چه افرادی در چه سنی و با چه سلیقه ای طراحی گردد. به طور مثال برای اتاق کودک بهتر است از رنگ هایی استفاده شود تا حس آرامش و انرژی برای کودکان داشته باشد. در ادامه همراه تیم هایکا پنل باشید.

نکات دکوراسیون اتاق خواب

 • استفاده از رنگ مناسب برای رنگ آمیزی دیوارها و دیگر عناصر

استفاده از رنگ مناسب برای دیوارها از جمله نکات بسیار مهم است که باید رعایت شود مثلا به هیچ عنوان از رنگ های گرم مانند قرمز بر روی دیوارهای اتاق خواب استفاده نکنید. زیرا رنگ قرمز حس آرامش را از فرد می گیرد. بنابراین بهتر است از رنگ های ملایم که باعث ایجاد آرامش می شود برای اتاق خواب انتخاب گردد. رنگ هایی مانند آبی، سفید، سبز و … از جمله رنگ های مناسب برای دیوار اتاق خواب هاست. همچنین انتخاب رنگ مناسب برای سایر وسایل و تجهیزات اتاق خواب مانند روتختی، مبلمان و کمدها و سایر المان ها می تواند تاثیر بسزایی در طراحی یک اتاق خواب داشته باشد.

نکات دکوراسیون اتاق خواب
دکوراسیون اتاق خواب

حتما بخوانید : بررسی رنگ ملایم در دکوراسیون

 • انتخاب فرش مناسب

فرش یکی از ارزشمند ترین المان در تزئین خانه محسوب می شود که از قدیم الایام به جنس و اعتبار آن اشاره شده است. استفاده از یک فرش مناسب در طراحی اتاق خواب نه تنها باعث ایجاد انسجام میان سایر المان ها به فضای اتاق خواب می شود، بلکه از نظر ایجاد گرمی در زیر پا در اتاق خواب نیز حائز اهمیت می باشد. در این صورت انتخاب یک فرش با اندازه مناسب نکته ی بسیار مهمی است که هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشبد. فرش هایی که با اندازه خیلی کوچک یا خیلی بزرگ هستند انتخاب مناسبی نمی باشند. یادتان باشد که فرش هایی که اندازه آنها تمام فضای اتاق را بگیرد اصلا زیبا و اصولی نیست و جذابیتی ندارند. در اصل؛ باید اندازه فرش حداقل 30 سانت با دیوار ها فاصله داشته باشد.

نکات دکوراسیون اتاق خواب
فرش مناسب اتاق خواب
 • انتخاب تخت خواب مناسب

یکی دیگر از المان ها در طراحی اتاق خواب، تخت خواب است. انتخاب اندازه استاندارد تخت خواب برای اتاق خواب، بسیار مهم است. سعی کنید از تخت خواب هایی که بسیار کوتاه هستند خودداری کنید زیرا استفاده از تخت خوابی که ارتفاع بیشتری دارد، باعث می شود فضای اتاق باز تر دیده شود. همچنین اندازه ی فضا نیز مهم است اگر از تخت خوابی که نسبت به اندازه اتاق خواب اندازه بزرگی داشته باشد، ممکن است باعث ایجاد مشکل در رفت و آمد در اتاق خواب شود.

نکات دکوراسیون اتاق خواب
تخت خواب مناسب اتاق خواب
 • استفاده از نور طبیعی در اتاق خواب

اگر اتاق در مکانی طراحی شده است که دارای پنجره است باید توجه داشته باشید که از نور نهایت استفاده را ببرید. بنابراین چیدمان اتاق باید به گونه ای باشد که جلوی نور طبیعی را نگیرد.

نکات دکوراسیون اتاق خواب
نور طبیعی در دیزاین اتاق خواب

حتما بخوانید : نورپردازی در دکوراسیون داخلی

 • انتخاب المان مناسب در طراحی اتاق خواب

هر اتاق خوابی نسبت به سلیقه و سن افراد تزئین و طراحی می شوند. از جمله رنگ، کاغذ دیواری، میز، کمد، آینه، تخت خواب، فرش، لوستر و غیره در این طراحی دخیل هستند. بنابراین برای انتخاب المان مناسب برای اتاق خواب، باید به نوع چیدمان و رنگ دیوار و سقف استفاده شده در آن دقت کرده و هوشمندانه عمل کنید. همچنین باید فضای اتاق را نیز در نظر داشته یاشید.

نکات دکوراسیون اتاق خواب
دکوراسیون اتاق خواب
 • عدم ایجاد هرج و مرج در اتاق خواب

یکی از نکاتی که در هنگام طراحی اتاق خواب باید به آن توجه داشته باشید، عدم ایجاد هرج و مرج در آن می باشد. برای این کار بهتر است از وسایل اتاق خواب در حد نیاز استفاده نمایید و همیشه مرتب و تمیز نگه دارید.

نکات دکوراسیون اتاق خواب
دکوراسیون مینیمال اتاق خواب
 • کاغذ دیواری اتاق خواب

استفاده از کاغذ دیواری در اتاق خواب باید به گونه ای انتخاب شود که با طراحی فضای اتاق خوابتان هماهنگی داشته باشد. لازم است که بگوییم در کاغذ دیواری از طرح های شلوغ استفاده نکنید و بیشتر از رنگ های ملایم و طرح های ریز و محو استفاده کنید.

نکات دکوراسیون اتاق خواب
کاغذ دیواری اتاق خواب
 • استفاده از میز پاتختی

میز پاتختی از جمله المان هایی است که در اطراف تخت خواب از آن استفاده می کنند و می تواند در زیبایی اتاق خواب نقش داشته باشد. اما باز هم باید فضای اتاق خواب را در نظر بگیرید که شلوغ نشود.

نکات دکوراسیون اتاق خواب
توجه به پاتختی در دکوراسیون اتاق خواب
 • استفاده از ایده های سبک کلاسیک

سبک کلاسیک همان طور که از نامش پیداست می تواند در زیبایی اتاق خواب نقش داشته باشد. به طور مثال استفاده از طرح های چوبی و المان های طبیعی می تواند از ایده های سبک کلاسیک باشد.

نکات دکوراسیون اتاق خواب
سبک کلاسیک در دکوراسیون اتاق خواب
 • طراحی دیوار غالب

انتخاب دیوار مناسب برای طراحی دیوار غالب از اولویت این کار است. در طراحی دیوار غالب از کاغذ دیواری و رنگ های روغنی استفاده می کنند. بنابراین معمولا دیواری که در پشت تخت خواب یا پشت تی وی قرار دارد می تواند برای انجام این نوع طراحی مناسب باشد.

نکات دکوراسیون اتاق خواب
دیزاین اتاق خواب

حتما بخوانید : 8 تکنیک مهم دکوراسیون داخلی در سال 2022

 • استفاده از پتو و روتختی مناسب

پتو و روتختی از طرح و رنگ های متنوعی برخوردار است و از المان هایی است که در طراحی و دیزاین اتاق خواب نقش دارند. و هر طرح نسبت به فرد انتخاب می شود. مثلا برای کودک، روتختی ای با شخصیت کارتونی انتخاب می شود.

نکات دکوراسیون اتاق خواب
رو تختی مناسب اتاق خواب
 • ایجاد فضای نشیمن

اگر اندازه اتاق خوابتان بزرگ باشد می توانید از فضایی به عنوان نشیمن ایجاد کنید. به عنوان مثال می توانید یک میز و صندلی برای مطالعه نیز فراهم کنید. با این کار جذابیت محیط را دو چندان خواهید کرد.

نکات دکوراسیون اتاق خواب
فضای نشیمن در دکوراسیون اتاق خواب
 • استفاده از وسایل ساده

از گذشته تا به امروز دیزاین و وسایل ساده همیشه برای عموم جذابیت داشته و دارد و هیچوقت قدیمی نمی شود. زیرا طرح و رنگ های ساده می توانند به راحتی با دیگر المان ها ست شوند. و سعی کنید بیشتر از رنگ های خنثی مثل بژ، خاکستری و سفید استفاده کنید.

 • استفاده از متریال طبیعی

برای استفاده از متریال های طبیعی می توانید از چوب برای طراحی اتاق خواب خود استفاده کنید و فضایی شیک و مدرن ایجاد کنید.

نکات دکوراسیون اتاق خواب
دکوراسیون اتاق خواب
 • استفاده از رنگ سفید

رنگ سفید جزء رنگ های روشن و خنثی است برای همین ترکیب دادن این رنگ در کنار سایر رنگ های تیره بسیار فضا را شیک می کند. بنابراین بهترین رنگی است که می توانید برای اتاق خواب خود انتخاب کرده و در کنار رنگ های پاستیلی بکار برید.

نکات دکوراسیون اتاق خواب
دکوراسیون اتاق خواب سفید
 • استفاده از رنگ تیره

قبل از اینکه راجع به رنگ تیره توضیح دهیم باید بگوییم که اگر می خواهید از رنگ های تیره برای اتاق خواب خود انتخاب کنید باید فضای بزرگی داشته باشید و در استفاده ی آن زیاده روی نکنید. بنابراین در صورتی که تصمیم دارید از رنگ تیره برای اتاق خوابتان استفاده کنید باید به طراحی ساده در سایر المان ها توجه داشته باشید.

نکات دکوراسیون اتاق خواب
رنگ تیره در دکوراسیون اتاق خواب

حتما بخوانید : روانشناسی رنگ‌ ها در دکوراسیون داخلی

 • استفاده از یک کتابخانه کوچک

اگر از جمله افرادی هستید که علاقه شدیدی به کتاب و کتاب خوانی دارید بهترین ایده استفاده از یک کتابخانه است تا با قرار دادن کتاب های خود در آن، حس خوشایندی برایتان بوجود آید. البته اگر فضای اتاق خواب شما به اندازه ای نیست که قابلیت انجام این کار را داشته باشید، می توانید از شلف های دیواری استفاده کنید.

نکات دکوراسیون اتاق خواب
کتاب خانه در دکوراسیون اتاق خواب
 • استفاده از گیاهان

به طور کل؛ گل ها و گیاهان انرژی مثبتی دارند برای همین، استفاده از انواع گیاهان آپارتمانی و زینتی می تواند علاوه برای نمای زیبایی، فضای سرزنده ای را ایجاد کنند.

نکات دکوراسیون اتاق خواب
دیزاین اتاق خواب
 • استفاده از الگوی مشابه

یکی دیگر از نکات مهم و تاثیرگذار در طراحی اتاق خواب، تکرار یک الگوی مشابه در اتاق خواب است. به طور مثال اگر الگویی مانند یک استیکر، گل، قلب و یا هر الگوی دیگری را در طراحی اتاق انتخاب کردید در سایر المان ها نیز به این شکل می توانید استفاده کنید.

نکات دکوراسیون اتاق خواب
الگوی مشابه در دیزاین اتاق خواب
 • استفاده از آباژور

آباژور علاوه بر جلوه ی زیبایی می تواند در ایجاد نورپردازی کاربردی و یا همچنین در هنگام کتاب خواندن نقش داشته باشد.

 • تزئین دیوار

تزئین دیوار با تابلو های هنری، استفاده از برچسب های پوستری و المان های تزئینی دیگر می تواند از ایده های تزئینی برای طراحی دیوار باشد.

 • استفاده از الگوی راه راه

اگر می خواهید اتاق خوابی مدرن و متفاوت داشته باشید الگوی راه راه ایده بسیار خوبی است. الگوهای راه راه عمودی به بلندتر نشان دادن سقف و راه راه افقی در بزرگ نشان دادن فضا کمک می کند. در ضمن هیچگاه از الگوهای طرح دار بیش از حد در تمامی دیوارها استفاده نکنید.

نکات دکوراسیون اتاق خواب
دیزاین اتاق خواب
 • استفاده از لوستر مناسب

لوستر نماد روشنایی است بنابراین انتخاب یک لوستر مناسب میتواند به نورپردازی اتاق کمک کند. انتخاب لوستر های کریستالی فضایی لوس و مدرنی را به شما می دهد. پس در انتخاب خود دقت کنید.

نکات دکوراسیون اتاق خواب
نورپردازی دکوراسیون اتاق خواب
 • استفاده از المان های لوکس

استفاده از المان های لوکس، اتاق خوابی شیک را ارائه می دهد. المان هایی مانند کوسن، روتختی، تابلو، مجسمه های دکوری، پرده و… از جمله المان هایی هستند که هنگام خرید باید به آنها دقت داشته باشید. به همین جهت سعی کنید از انواع المان هایی که از کیفیت بالایی برخوردار هستند استفاده کنید.

نکات دکوراسیون اتاق خواب
دیزاین اتاق خواب
 • استفاده از فضای کنار پنجره

اتاق خوابی که دارای پنجره باشد می تواند مزیت های زیادی داشته و کاربردی باشد. همچنین می توانید از فضای کنار پنجره بهترین بهره را ببرید و به دلپذیرترین قسمت در اتاق خواب تبدیل کنید. می توانید علاوه بر پرده، از گلدان های کوچک کنار پنجره استفاده کنید و یا مکانی دنج برای مطالعه ایجاد کنید.

نکات دکوراسیون اتاق خواب
نکته های دکوراسیون اتاق خواب
 • انتخاب پرده اتاق خواب

یکی دیگر از تاثیر گذار ترین نکات در طراحی اتاق خواب استفاده از پرده است. برای انتخاب پرده باید به رنگ دیوارها و سایر المان ها دقت کنید. پرده المانی است که علاوه بر جلوه زیبایی، عایقی برای ورود سرما از پنجره هاست که هم در روز و هم در شب کاربرد دارد. بنابراین باید با توجه به موقعیت اتاق خواب و دکوراسیون منزلتان، آن را خریداری کنید. همچنین می توانید از زیر پرده به عنوان آستر استفاده کنید هم برای حفظ حریم شخصی و هم کنترل نور از آن استفاده کنید.

نکات دکوراسیون اتاق خواب
دکوراسیون اتاق خواب
 • استفاده از تم

برای اینکه محیط اتاق خوابتان شخصی و متفاوت تر از سایر مکان های خانه به نظر برسد، برای این منظور می توانید از تم مورد علاقه خود برای اتاق خواب خود استفاده کنید.

 • استفاده از آینه

استفاده از آینه در اتاق خواب موجب میشود تصویری بزرگ، از یک فضای کوچک به ما جلوه دهد. بنابراین کافی است یک آینه قدی پیدا کنید و آن را به دیوار تکیه یا نصب کنید. تا هم جلوه ای جذاب و هم کاربردی ارائه دهد.

 • فضای ذخیره در زیر تخت خواب

زمانی که قصد خرید سرویس خواب برای خودتان دارید تختی را در نظر بگیرید که در قسمت پایینی و یا داخلی اش فضایی برای ذخیره وسایل وجود داشته باشد.

نکات دکوراسیون اتاق خواب
دیزاین اتاق خواب
 • دیوار پشت تخت را به صورت خاص دیزاین کنید

امروزه برای اینکه اتاق خوابی شیک و مدرنی ایجاد کنند از طراحی دیوار پشت تخت استفاده می کنند و با کاغذ دیواری ها و نصب دکوری هایی مانند تابلو ها آن را تزئین می کنند.

 


 

امتیاز post
آژانس دیجیتال مارکتینگ آرکاوب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.