8 تکنیک مهم دکوراسیون داخلی در سال 2022

اصول و تکنیک های مهمی برای طراحی دکوراسیون وجود دارد که با شناخت آنها و رعایت شان ، طراحی چشمگیر و زیبایی خواهید داشت. چه اصولی باید برای دیزاین را رعایت کنیم؟ در ادامه تیم هایکا پنل به بررسی برخی نکات و تکنیک مهم دکوراسیون داخلی می پردازد.

نکات و تکنیک های مهم دکوراسیون داخلی

۱.توجه به عناصر اصلی دکوارسیون داخلی

برای طراحی دکوراسیون اصولی به برخی عناصر اصلی مانند خط ، فضا ، نور ، رنگ ، شکل ، الگو و بافت توجه نمایید. در ادامه به بررسی برخی از این موارد می پردازیم.

  • فضا:

فضا به بخشی طلقی می شود که اسباب و وسایل در آن قرار می گیرند. به بخشی که خالی از وسیله باشد فضای منفی اطلاق می شود و بخشی که در آن وسیله باشد فضای مثبت گفته می شود.

  • خط:

خط ها در دکوراسیون داخلی به صورت خط عمودی ، افقی ، مورب شناخته می شوند که باعث به وجود آمد اشکال می شوند.

  • شکل:

شکل ها به دو دسته هندسی و ارگانیک تقسیم می شوند که از ترکیب خطوط به وجود می آیند.

  • نور:

نور در دکوراسیون از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد (برای زیبا تر دیده شدن فضا) . در صورت وجود نور طبیعی بهتر است از آن بهره مند شوید در غیر این صورت از نور غیر طبیعی کمک بگیرید.

  • رنگ:

رنگ ها هر کدام تاثیر متفاوتی بر روی روان شناسی افراد دارند که بهتر است آگاهانه انتخاب شوند.

  • بافت:

در دکوراسیون دو دسته بافت وجود دارد بافتی که دیده می شود و بافتی که لمس می شود. اینکه یک سطح به چه صورت دیده و لمس می شود بافت می گویند. مثال بافت چوبی

8 تکنیک مهم دکوراسیون داخلی در سال 2022
نقش بافت در دکوراسیون
  • الگو:

الگو عنصری است که همراه رنگ ها جلوه خاصی به فضا می بخشد.

8 تکنیک مهم دکوراسیون داخلی در سال 2022
الگوها در دکوراسیون

۲.توجه به نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی

8 تکنیک مهم دکوراسیون داخلی در سال 2022
نقاط کانونی دکوراسیون

اسباب و المان هایی که در دکوراسیون به کار می برید نباید اهمیت یکسانی داشته باشند، در غیر اینصورت محیط یکنواخت و خسته کننده ای خلق خواهید نمود. به همین منظور یک قسمت را به عنوان نقطه کانونی در نظر می گیریم و چیدمان را طوری پیش می بریم که نقطه کانونی به عنوان اولین عنصر در دکوراسیون جلب توجه نماید. توجه به این سه نکته در ایجاد نقطه کانونی می تواند موثر باشد:

نکته ۱: پنجره با چشم انداز زیبا و شومینه می توانند جزو نقاط کانونی در دکوراسیون باشند. در صورتی که این دو مورد وجود نداشت تلویزیون در اتاق نشیمن و تخت خواب در اتاق خواب به عنوان نقطه کانونی می تواند در نظر گرفته شود.

نکته ۲ : می توانید دیواری را در نظر بگیرید و با استفاده از دیوارپوش های خاص همچون سه بعدی به عنوان نقطه کانونی در نظر بگیرید.

نکته ۳ : می توانید برای ایجاد جلوه ها چشمگیر از بافت ها ، رنگ ها و الگو های خاص در اطراف نقطه کانونی به کار ببرید. مثلا استفاده از طرح یا دیوارپوشی خاص برای دیوار پشت تلویزیون.

۳.رعایت تعادل در چیدمان و انتخاب وسیله ها

تعادل از عناصر بسیار مهم در دکوراسیون می باشد تا حس آرامش بیشتری در فضا داشته باشیم. تعادل به سه روش زیر اجرا می شود:

  • ایجاد تعادل متقارن :

اجرای این نکته بسیار آسان می باشد ، چرا که شما باید تقارن را به نسبت نقطه کانونی رعایت نمایید. باید وسایل در شکل ،‌ رنگ ، بافت و اندازه در دو طرف محور تقارن یکسان باشند. رعایت این نکته برای افرادی که علاقه زیادی به نظم دارند مناسب است. اما اگر فرد منظمی نیستند این فضا در طولانی مدت خسته کننده خواهند بود.

8 تکنیک مهم دکوراسیون داخلی در سال 2022
تعادل متقارون در دکوراسیون
  • ایجاد تعادل نامتقارن:

این حالت باعث ایجاد پیچیدگی و جذابیت بیشتری می باشد. در این حالت از وسایل هم شکل و اندازه و هم رنگ استفاده نمی شود بلکه وزن بصری باید یکسان باشد. وزن بصری به معنی و مفهوم زیر می باشد:

برای ایجاد وزن بصری اگر در یک سمت از دو مبل کوچک استفاده کنید در سمت دیگر باید از یک مبل بزرگ استفاده نمایید.

از وسیله و اکسسوری ها در رنگ تیره و روشن در کنار هم برای ایجاد وزن بصری استفاده نمایید.

استفاده از شکل های مستطیل و گرد در کنار یکدیگر.

8 تکنیک مهم دکوراسیون داخلی در سال 2022
تعادل نا متقارن در دکوراسیون
  • تعادل شعاعی:

در این حالت نقطه کانونی باید در مرکز باشد و باقی اثاثیه ها دور آن باشند. مثلا استفاده از میز غذا خوری در وسط اتاق.

8 تکنیک مهم دکوراسیون داخلی در سال 2022
تعادل شعاعی در دکوراسیون

۴.ایجاد ریتم

ایجاد ریتم در فضا باعث می شود مغز اطلاعات را ساده و آسان تر پردازش نماید. با تکرار عناصر در فضا می توانید این ریتم را ایجاد نمایید. انواع روش های ایجاد ریتم:

– تکرار:

تکرار نمودن یک عنصر مثل شکل ، رنگ ، بافت و الگو روشی ساده برای ایجاد ریتم در فضا می باشند. مثلا نصب چندین قاب و آینه هم اندازه. یا پیروی از یک الگو بر روی دیوار.

8 تکنیک مهم دکوراسیون داخلی در سال 2022
تکرار و ریتم در دکوراسیون داخلی

– توالی:

در این حالت باید ارزش یک عنصر یا کم و یا زیاد کنید. مثلا کنار هم قرار دادن چند کوسن یا گلدان. همچنین می توانید از طیف مختلف یک رنگ در فضا استفاده نمایید.

8 تکنیک مهم دکوراسیون داخلی در سال 2022
توالی در دکوراسیون

– انتقال:

استفاده از خطوط و منحنی بهم متصل در فضا باعث ایجاد انتقال می شود.

8 تکنیک مهم دکوراسیون داخلی در سال 2022
انتقال در دکوراسیون داخلی

– تضاد:

استفاده از تضاد به این صورت که از رنگ های کاملا متضاد و یا اشکال متضاد کنار هم استفاده نمایید. رنگ سیاه و سفید ، شکل مربع و دایره.

۵.ایجاد هارمونی

وجود هارمونی و انسجام بین المان های مختلف در فضا حس خوشایندی را برای افراد ایجاد می نماید. بهتر است سعی کنید در رنگ ، شکل ، بافت و جنس المان های انتخابی هماهنگی ایجاد نمایید.

8 تکنیک مهم دکوراسیون داخلی در سال 2022
ایجاد هارمونی در دکوراسیون داخلی

۶.رعایت تناسب با توجه به اندازه عناصر

رعایت تناسب در اندازه عناصر مورد استفاده در دکوراسیون اهمیت ویژه ای دارد. برای مثال بهتر است مبلمان بزرگ در اتاق کوچک و مبلمان کوچک در اتاق بزرگ قرار نگیرد و تناسب در اندازه ها رعایت گردد.

ابتدا بهتر است از وسایل اصلی در فضا شروع نمایید مثلا اندازه مبلمان در پذیرایی و تخت خواب در اتاق خواب را مشخص نموده و سپس سایر المان ها را با توجه به این اثاث انتخاب نمایید.

8 تکنیک مهم دکوراسیون داخلی در سال 2022
ایجاد تناسب در دکوراسیون داخلی

۷.نورپردازی اصولی

نورپردازی از عناصر بسیار مهم در دکوراسیون می باشد. برای نورپردازی اصولی باید سه نوع نورپردازی داشته باشید:

8 تکنیک مهم دکوراسیون داخلی در سال 2022
اصول نورپردازی در دکوراسیون

–نور محیطی:

این نوع نور معمولی و عادی است که روشنایی مناسبی جهت انجام کار های روزانه و رفت و آمد ایجاد می نماید. نور محیطی قابل تامین با چراغ ها سقفی ،‌لوستر و آباژور ها می باشد.

–نور وظیفه ای:

این نوع نور برای کارهای خاصی مناسب می باشد. مثلا مطالعه و یا کار در خانه. برای کار در خانه و مطالعه به نور مناسب نیاز دارید تا بتوانید به راحتی کارتان را انجام دهید.

–نور تاکیدی:

این نور برای جلب توجه و تاکید بر روی عنصر خاصی استفاده می شوند. برخی از المان ها را در دکوراسیون انتخاب نمایید (مثلا تابلو ها) و از نور تاکیدی برای آن استفاده نمایید.

۸.توجه به روانشناسی رنگ ها

رنگها باعث ایجاد زیبایی و تاثیر مستقیم بر روحیه افراد می شوند.

حتما بخوانید : روانشناسی رنگ‌ ها در دکوراسیون داخلی

– رنگ سرد:

رنگ سبز ،‌آبی ، بنفش جزو رنگ های سرد دسته بندی می شوند که باعث آرامش می شوند اما استفاده بیش از حد آن ها باعث افسردگی فرد می شود. بهتر است در کنار این رنگ ها از رنگ های گرم به مقدار کم استفاده نمایید.

8 تکنیک مهم دکوراسیون داخلی در سال 2022
انتخاب رنگ سرد در دکوراسیون

– رنگ گرم:

رنگ قرمز، زرد و نارنجی جزو رنگ های گرم می باشند. این رنگ ها تداعی کننده انرژی ، شادی و هیجان می باشند. اما بهتر است به عنوان رنگ اصلی در دکوراسیون انتخاب نشوند.

8 تکنیک مهم دکوراسیون داخلی در سال 2022
استفاده از رنگ های گرم در دکوراسیون

– رنگ خنثی:

رنگ هایی مانند سفید ، بژ ، کرم ، خاکستری ، قهوه ای جزو رنگ های خنثی می باشند که به عنوان رنگ اصلی در فضا استفاده می شود.

8 تکنیک مهم دکوراسیون داخلی در سال 2022
انتخاب رنگ خنثی در دکوراسیون

 


 

5/5 - (1 امتیاز)
آژانس دیجیتال مارکتینگ آرکاوب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.