رنگ گرم در دکوراسیون

رنگ گرم یکی از رنگ های منتخب در دکوراسیون به شمار می رود. رنگ گرم در دکوراسیون منزل و لوازم خانه، فضا را گرمتر نشان می دهد. این رنگ ها به دلیل طیف رنگی ای که دارد می تواند با دیگر طیف رنگ ها تطابق جذاب و همنشینی جالبی پیدا کند. بنابراین در انتخاب رنگ گرم در دکوراسیون باید دقت کافی را داشته باشید. از این رنگ ها در مکان هایی مثل: رستوران ها، رنگ فرش،مبل، نمایشگاه های خودرو و اتاق خواب ها استفاده می کنند. برای گرما بخشیدن به یک محیط بی روح، ترفند های بسیاری وجود دارد که در ادامه هایکا پنل در این مقاله به کاربرد ها و بهترین ایده های رنگ گرم در دکوراسیون برای هر فضای خانه اشاره کنیم.

رنگ های گرم کدام رنگ ها هستند؟

همان طور که میدانید رنگ ها با احساسات و عواطف انسان ها ارتباط مستقیمی دارند و بر روح و روان آنها تاثیر زیادی می گذارند. بنابراین در اینجا میخواهیم به بررسی طیفی از رنگ ها بپردازیم تا شما را بیشتر با این رنگ های گرم آشنا کنیم.

رنگ ها در روانشناسی به دو دسته تقسیم می شوند : رنگ های سرد و رنگ های گرم.

هر یک از این رنگ ها طیف های رنگی مخصوصی دارند و دارای خصوصیات و ویژگی های مخصوص به خود هستند و بر اساس همین خصوصیات، کاربرد های متفاوتی نیز دارند.

به طور کلی، رنگ گرم به طیفی از رنگ ها گفته می شود که با نگاه کردن به این رنگ ها، احساس گرما، هیجانات و انرژی زیاد را به انسان یادآوری می کند. رنگ های گرم محرک سیستم عصبی محسوب می شوند که شامل رنگ هایی از قبیل قرمز، زرد و نارنجی است که حس آتش و تحرک را در انسان بر می انگیزد. از رنگ های گرم میتوان برای نقاشی خانه، دکوراسیون، نمای ساختمان، رنگ آمیزی خیابان ها و نمای فروشگاه ها و همچنین بنر های تبلیغاتی استفاده کرد که در ادامه به بررسی هر یک از این رنگ ها می پردازیم.

حتما بخوانید : بررسی رنگ ملایم در دکوراسیون

رنگ قرمز و بررسی آن در دکوراسیون

با توجه به اینکه رنگ ها نقش مهمی در ذهن انسان ها دارد، برای مهندسان و طراحان سیستم های صنعتی و خدماتی نیز ضرورت داشته است. یکی از احساسی ترین رنگ ها رنگ قرمز می باشد.

رنگ قرمز یکی از سه رنگ اصلی از رنگ های گرم به شمار می رود که به نوبه ی خود خواهان زیادی در بر داشته است از وسایل خانگی گرفته تا انتخاب لباس ها. به همین دلیل به رنگ قرمز لقب حرارت را داده اند.

معمولا از رنگ قرمز در دکوراسیون خانه به صورت پراکنده و در قسمت های مختلف خانه به کار می برند. وقتی صحبت از رنگ های گرم می شود، ملاک این نیست که تمامی فضا را از رنگ قرمز و زرد و غیره پر کنیم، در واقع هدف، رنگ ثانویه از انتخاب این رنگ است که در کنار رنگ های روشن و خنثی قرار گرفته باشد تا محیط را از حالت بی روحی درآورد.

رنگ گرم در دکوراسیون
رنگ قرمز در دکوراسیون

رنگ قرمز نشان دهنده دمای بالا است. بنابراین بهتر است که از این رنگ برای اتاق خواب استفاده نشود. چون، زمانی که در یک فضایی از محیط، مثلا در اتاق خواب از این رنگ استفاده می شود گردش خون در بدن را افزایش می دهد. و باعث جنب و جوش بیش از حد میگردد. نکته ی مهم این رنگ که در بالا هم اشاره کردیم، این است که هیچ وقت رنگ قرمز را به تنهایی و خالص به کار نبرید. قرمز اشتهای افراد را زیاد می کند برای همین از آن رنگ در رستوران ها مخصوصا فست فود ها استفاده می شود.

رنگ گرم در دکوراسیون
رنگ گرم در رستوران ها

رنگ نارنجی و بررسی آن در دکوراسیون

نارنجی جزوی از رنگ های شاد، که برگرفته از شعاع های آتش و مواد مذاب است، به دلیل جذابتی که دارد جزو رنگ های گرم محسوب می شود. نارنجی به دلیل دارا بودن توناژ قرمز در خود، احساس گرما و شادی و هیجان را به همراه دارد. و بخاطر ماهیت گرم و تندی که دارد میتواند برای فضاهای سرد مناسب باشد.از این رنگ در فضاهای عمومی مانند اتاق نشیمن استفاده می کنند. انتخاب رنگ نارنجی در دکوراسیون منزل، سبب بالا بردن دمای آن محیط خواهد شد.

رنگ گرم در دکوراسیون
نارنجی در دکوراسیون

رنگ زرد و بررسی آن در دکوراسیون

رنگ زرد از جمله رنگ های پرانرژی و شاد است. که طرفداران زیادی را در حوزه طراحی و دکوراسیون داخلی به خود جلب کرده است و از بین طیف رنگ های گرم، جزو متعادل ترین رنگها محسوب می شود.رنگ زرد یک انتخاب عالی برای ایجاد حس امنیت و آرامش در فضای کار و زندگی شماست.

و رنگهای دیگری از جمله کرمی، لیمویی و … از رنگ های پراستفاده در طراحی دکوراسیون داخلی هستند. انتخاب رنگ هایی همچون زرد در مکان هایی مانند دندان پزشکی، کتابخانه، داروخانه و … از جمله خاصیت هایی است که باعث می شود فضای گرم و آرامی را برای مخاطب ایجاد کند.

رنگ گرم در دکوراسیون
رنگ زرد در دکوراسیون

حتما بخوانید : روانشناسی رنگ‌ ها در دکوراسیون داخلی

لوازم مناسب استفاده در رنگ گرم

دیوار

درسته که رنگ های گرم خواهان و جذابیت خاص خود را دارند اما باید در انتخاب و نوع فضا بسیار دقت کرد. چرا که تغییر دادن رنگ یک دکوراسیون کار آسانی نیست. به طور مثال: شاید برای تغییر رنگ دیوار یا کاغذ دیواری بتوانید محیطی گرم را در فضای منزل خود ایجاد کنید اما نکته ی مهمتر این است که آیا میتوان رنگ مبل و پرده و دیگر لوازم منزل را هم تغییر داد و با این رنگ دیوار، هماهنگ کرد، یا خیر!

بنابراین استفاده از کاغذ دیواری به اندازه رنگ کاری، تاثیر میگذارد. اما باید طرح و رنگی را انتخاب کنید که مناسب محیط و وسایل مورد نیازتان باشد. در اصل؛ اگر طرح هایی با رنگ های گرم انتخاب می کنید از جمله طرح های لوکس و کلاسیک به شمار می رود. این ویژگی باعث می‌شود علاقه مندان زیادی به استفاده از کاغذ دیواری با رنگ‌های گرم تمایل داشته باشند.

رنگ گرم در دکوراسیون
رنگ گرم در دیوار ها

سقف

حال میخواهیم دیگر موارد برای استفاده از رنگ گرم در یک محیط را بررسی کنیم. علاوه بر دیوارها، سقف‌ها نیز به نوبه خود می‌توانند جلوه‌های بصری مناسبی از خود به نمایش بگذارند. با انتخاب رنگ و استفاده درست از رنگ و همخوانی با دیوارها می‌توانید تأثیر گرما را در محیط خود چند برابر کنید. لازم به ذکر است بدانید رنگ های گرم در دکوراسیون، برای دیوارهای اتاق نشیمن و اتاق کار مناسب‌تر از سایر مکان ها هستند.

رنگ گرم در دکوراسیون
رنگ های گرم در سقف

پرده

از گذشته تا به امروز، پرده ها با طرح‌ها و نقش‌های مختلفی با ترکیبی از رنگ‌های گرم و روشن دلبری کرده است و نقش مهمی در دکوراسیون منازل داشته است. مثلا اگر رنگ دیوارهایتان روشن است میتوانید از پرده هایی با طرح و رنگ های گرم استفاده کنید. بعضی مخاطبین از پرده های رنگ روشن و برخی با رنگ های تیره انتخاب می کنند. این موضوع کاملا سلیقه ای است.

رنگ گرم در دکوراسیون
پرده به رنگ گرم در دکوراسیون

مبلمان

کسانی که خواهان مبل سلطنتی هستند میدانند که رنگ های گرم در مبلمان جلوه ی بی نظیری دارد. اما باید دقت کنید که علاوه بر مبل، میز غذاخوری نیز نقش اثاثی در چهره دکوراسیون می گذارد و باید بدانید که این میز را در کجا و با چه رنگی انتخاب کنید.

رنگ گرم در دکوراسیون
مبلمان رنگ گرم در دکوراسیون

فرش

اکثر فرش ها دارای ترکیب رنگ های گرم هستند و فرش ایرانی هم جزو هنرمندی های اصیل کشورمان به شمار می رود که یکی از زیباترین جلوه‌های هنری محسوب می شود. رنگ های بکار رفته شده از جمله قرمز، قهوه ای و …در طرح های هنری فرش، که استقبال زیادی هم در داخل و هم خارج از کشور داشته است.

رنگ گرم در دکوراسیون
فرش رنگ گرم در دکوراسیون

کمد

از رنگ های گرم در کمد و کابینت ها، بیشتر از رنگ های قهوه ای، شیری، کرم ، طوسی و زرد استفاده میکنند. اما کمد دیواری ها نسبت به اتاق خواب و ترکیب رنگ موجود در آن انتخاب می شود اما لازم است بدانید که کمد دیواری در اتاق خواب ها بهتر است از رنگ های روشن استفاده شود. و در مکان هایی مثل آشپزخانه وهمین طور اتاق کودک رنگ های گرم بهترین گزینه است.

رنگ گرم در دکوراسیون
رنگ گرم در دکوراسیون کمد های منزل

تخت خواب

تخت خواب ها معمولا از دو دسته چوبی و فلزی (البته در حال حاضر جنس فلزی دیگر کاربرد و خواهانی ندارد) ساخته شده اند. رنگ طبیعی چوب ها به رنگ قهوه ای است که از جمله رنگ های گرم می باشد. اما اغلب تولید کنندگان چوب های رنگ شده بی شماری را به بازار عرضه می کنند. که در مدل های اسپورت، رنگ روشن و در سرویس خواب های سلطنتی از رنگ های گرم استفاده می شود.

رنگ گرم در دکوراسیون
تخت خواب رنگ گرم در دکوراسیون منزل

اکسسوری

تا اینجا متوجه شدید که رنگ گرم در دکوراسیون خانه چقدر تاثیر دارند و در چه فضاهایی باید به درستی و بجا انتخاب شوند. حال میخواهیم در مورد یک سری اکسسوری هایی با رنگ گرم مثل دکوری ها، کوسن، گلدان و … در محیط مورد نظر می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد. شما می توانید در فضای خانه از رنگ های خنثی و ملایم و سرد استفاده نمایید اما برای روح بخشیدن به فضا می توانید در برخی اکسسوری ها مانند گلدان و کوسن و … از رنگ های گرم استفاده نمایید.

رنگ گرم در دکوراسیون
اکسسوری های رنگ گرم

حتما بخوانید : انواع رنگ در دکوراسیون

موارد استفاده از رنگ گرم در دکوراسیون

آشپزخانه

مکان آشپزخانه به خودی خود یک گرما و حرارت ذاتی را از خود نشان می‌دهد بنابراین بهتر است از رنگ های خنثی در آشپزخانه استفاده کرد. چرا که اگر از رنگ‌ های گرم بیش از حد بچینید آزاردهنده خواهد بود.

رنگ گرم در دکوراسیون
آشپزخانه به رنگ گرم

اتاق خواب

اتاق خواب تنها محیطی است که معمولا آدمها برای استراحت، خواب و راحتی خود انتخاب می کنند. بنابراین انتخاب رنگ در این محیط بسیار حائز اهمیت است چرا که آرامش داشتن در این مکان، چه در زمان خوابیدن و چه هنگام بیدار شدن بسیار مهم است بنابراین از لحاظ روان شناسی انتخاب رنگ مناسب برای اتاق خواب بهتر است از رنگ های روشن استفاده گردد. هر چند هستند افرادی که اتاق خواب های خود را کلا از بین رنگ های تیره انتخاب کنند.

رنگ گرم در دکوراسیون
رنگ گرم در اتاق خواب

سرویس بهداشتی

همان طور که دیده اید استفاده از رنگ آبی بیشتر در فضایی همچون استخرها یا حوض ها به کار گرفته می‌شود و در واقع طبیعت رنگ‌دریا رانشان می دهد که میخواهد سردی ذاتی خود را به رخ بکشد. در مورد حمام و سرویس بهداشتی نیز این موضوع می‌تواند صدق کند. رنگ گرم در سرویس و حمام کاملاً توجیه پذیر بوده و تنها سلیقه و علاقه مالک یا طراح است که اجازه استفاده از این رنگ را صادر می‌کند.

رنگ گرم در دکوراسیون
سرویس بهداشتی قرمز

اتاق پذیرایی یا اتاق نشیمن

رنگ های گرم در دیوار های اتاق نشیمن یا همان پذیرایی مناسب هستند دکوراسیون نشیمن باید با ترکیبی از رنگ های خنثی و گرم چیده شود تا جلوه ی زیبایی پیدا کند. افرادی هستند که از رنگ های گرم برای اتاق نشیمن خود انتخاب می کنند درست است این موضوع کاملا سلیقه ای است اما باید دقت داشته باشید که استفاده ی بیش از حد از رنگ های گرم در اتاق نشیمن آرامش و راحتی را از محیط سلب کرده و افراد را دل آزرده و به هیجانات کاذب تبدیل می کند.

رنگ گرم در دکوراسیون
اتاق پذیرایی زرد رنگ

اتاق کودک

در اتاق کودک برخلاف سایر مکان ها بهتر است از رنگ های گرم و شاد مانند قرمز، زرد و … استفاده گردد تا کودک شادابی و انرژی و هیجان را در اتاق خود داشته باشد. اما به دلیل تاثیر رنگ ها که ممکن است در رنگ هایی مثل قرمز موجب خشم کودک و یا در رنگ زرد موجب بیش فعالی کودکان شود. بهتر است از تناژ ماسل تر این رنگ ها استفاده کنید مثلا رنگ لیمویی جاگزین زرد.

رنگ گرم در دکوراسیون
اتاق خواب کودک با رنگ زرد

اتاق کار

رنگ های گرم و شاد در دیوار های اتاق کار نیز بسیار مناسب هستند و دلیلش هم این است که افرادی که در اتاق مشغول کار هستند انرژی و فعالیت خود را بتوانند در ساعات طولانی مدتی که مشغول کار هستند آن انرژی لازمه را داشته باشند. چرا که رنگ های خنثی و بی روح در اتاق کار کسلی را به همراه دارد.

رنگ گرم در دکوراسیون
اتاق کار به رنگ قرمز

 


 

امتیاز post
آژانس دیجیتال مارکتینگ آرکاوب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.