بررسی سبک دکوراسیون مینیمال

در این مقاله می خواهیم به بررسی سبک دکوراسیون مینیمال در خانه و محیط های اداری بپردازیم. همچنین طراحی دکوراسیون داخلی اتاق‌ ها شامل اتاق خواب، اتاق کار، اتاق کودک، آشپزخانه، دفاتر اداری و شرکت های تجاری را مورد بررسی قرار دهیم. ایده‌های یک دکوراسیون مینیمال، طراحی و پیاده سازی آن را مورد ارزیابی قرار‌ دهیم. هایکا پنل به عنوان تولید کننده دیوارپوش سه بعدی پلیمری در این مقاله به بررسی سبک دکوراسیون مینیمال می پردازد.

دکوراسیون مینیمال و ویژگی هایی آن

کلمه مینیمال در لغت به معنی حداقل است، یعنی استفاده بردن از حداقل ها می باشد. به همین منظور مینیمالیست‌ ها به ساده بودن و ساده گرایی شهرت دارند. مینیمالیسم در هنر به عنوان یه سبک شناخته می شود، سبکی که یکی از معروف‌ ترین سبک‌ های دکوراسیون داخلی به شمار می‌رود. در واقع مینیمالیسم در صنعت دکوراسیون به ساده تر کردن فضا و محیط و استفاده حداقلی از لوازم گفته می شود. مینیمالیسم یک هنر و طراحی گسترده است که شروع آن به قرن 20 میلادی باز می گردد. مینیمالیسم علاوه بر معماری در زمینه های دیگری مانند هنر و طراحی و حتی شیوه زندگی معنا و کاربرد دارد. امروزه شرکت های معروف و سرشناسی مانند اپل و همچنین گرافیست های زیادی از طرح مینیمال استفاده می کنند.

بررسی سبک دکوراسیون مینیمال
سبک دکوراسیون مینیمال

معنای معماری و سبک دکوراسیون مینیمال

معماران و طراحان دکوراسیون داخلی در سبک مینیمال از عبارت های حداقل گرایی و ساده گرایی استفاده می کنند و هدف اصلی آنها استفاده از حداقل عناصر برای مقابله با مصرف گرایی و تجمل گرایی است. مینیمالیسم در معماری به نوعی رژیم در هنر معماری اطلاق می شود. معماران مینیمالیست به فضاهای ساده و پاکیزه ارزش زیادی قائل می باشند. در واقع طراحی مینیمالیستی نشان می دهد که چطور نواقص را حذف کنیم و از فضای موجود نهایت بهره را ببریم. از نظر این معماران تمامی عناصر و اجزایی که کاربرد ندارند باید حذف شوند و فقط عناصر اصلی و مهم باقی بماند. امروزه سبک مینیمال به یک سبک لوکس و امروزی تبدیل شده است که بیشتر طراحی دکوراسیون منازل طرفدار پیدا کرده است.

سبک مینیمال در اتاق خواب

حال می خواهیم به سبک های مینیمالی در تزئین اتاق خواب بپردازیم. معمولا برای ایجاد فضای مینیمالی از رنگ‌ های روشن و بخصوص سفید استفاده می کنند. البته دقت داشته باشید هر جایی از رنگ روشن برای اتاق خواب استفاده شد، دلیل بر مینیمال بودن آن نیست. تشخیص اتاق خواب با طراحی مینیمالی آنچنان هم سخت نیست. دیوار های ساده و بدون پترن یا طرح و الگویی؛ معمولاً به منظور جلوگیری از بی نظمی و عدم ایجاد بی حسی، اتاق خواب مینیمال را با رنگ‌ های روشن و سفید تزیین می‌ کنند. رنگ‌ های خنثی نیز نقش مثبتی در اتاق‌ ها دارند. در سبک مینیمال هر چه اتاق و دیوار ها ساده تر باشد، رعایت اصول دکوراسیون مینیمال نیز بیشتر به چشم خواهد آمد. و همچنین موارد زیادی در دکوراسیون مینیمال نقش دارند از جمله: قاب عکس یا تابلو های نقاشی، به جای لوستر از نور های نقطه ای مانند هالوژن برای اتاق خواب، استفاده از چراغ های تزئینی.

بررسی سبک دکوراسیون مینیمال
سبک دکوراسیون مینیمال در اتاق خواب

سرویس بهداشتی و حمام مینیمال

شاید اجرای طرح مینیمال در مکان هایی همچون سرویس بهداشتی و حمام برایتان عجیب و سخت باشد، اما این چنین نیست کافی است از وسایل و المان های ساده استفاده کنید تا طراحی مینیمالی جذابی را ایجاد کنید. برای همین می توانید در ابتدا با اضافه یا کم کردن وسایل سرویس بهداشتی و حمام آغاز کنید. از آینه شروع کنید، اگر فضای سرویس بهداشتی کوچکی دارید از آینه های عریض استفاده کنید زیرا فضایی بزرگتر از حد معمول نشان می دهند. در این فضا سعی کنید به وسایل لازم و ضروری بسنده کنید و از وسایل اضافی خودداری کنید. از کمد یا کشو های زیر سینک دستشویی می توانید استفاده کنید و لوازم اضافی را داخل آن به طور مرتب بچینید. می توانید از قفسه های پشت آینه نیز استفاده کنید. در هر صورت سعی کنید مکانی را برای آنها تعبیه کنید که در معرض دید نباشد. از دیگر موارد دکوراسیون مینیمالی این است که از زیرپایی ها و دمپایی های سفید استفاده کنید البته دقت داشته باشید تا از رنگ هایی برای المان ها استفاده کنید تا هماهنگی و همرنگی و یکدستی با محیط داشته باشند. توجه کنید داخل سرویس بهداشتی منزلتان همیشه تمیز باشد مثلا اگر از سرویس فرنگی استفاده می کنید همیشه درب آن را بسته نگه دارید و اگر از سرویس ایرانی استفاده می کنید کاشی و سرامیک آن را تمیز و سفید نگه دارید. همین امر برای حمام نیز صدق می کند می توانید داخل حمام از قفسه هایی استفاده کنید برای جای دادن وسایل حمام. سعی کنید از گذاشتن وسایل اضافی خودداری کنید.

بررسی سبک دکوراسیون مینیمال
سبک دکوراسیون مینیمال در سرویس بهداشتی و حمام

آشپزخانه با دکوراسیون مینیمال

امروزه آشپزخانه ها را نیز در سبک های مینیمال طراحی می کنند. به طوری که تماما از المان ها و لوازم ساده استفاده می کنند و وسایل را به حداقل می رسانند. یعنی در واقع اکثر لوازم را داخل کابینت ها پنهان کرده و به طور مرتب و منظم میچینند. در فضای آشپزخانه از رنگ های ساده، خنثی و یکدست استفاده می کنند. البته لازم به ذکر هستیم که نیاز نیست حتما از رنگ های خنثی استفاده کنیم کافی است نسبت به همخوانی آشپزخانه خود رنگ مناسب را انتخاب کنید. بدین ترتیب، همین امر ساده در این مدل ها، باعث شد طرح های مینیمال در آشپزخانه ها بیشتر خواهان پیدا کنند.

بررسی سبک دکوراسیون مینیمال
سبک دکوراسیون مینیمال در آشپزخانه

دکوراسیون مینیمال در فضای اداری و اتاق کار

بیشتر شرکت ها و ادارات معتبر، همواره سعی کرده اند علاوه بر بالا بردن کیفیت کار خود، فضای جذاب و مدرن برای کارمندان و مشتریان خود ایجاد کنند. طراحی اتاق کار در ادارات بهتر است نسبت به فعالیت کاری، روحیه افراد و امکانات آنها طراحی گردد. اصول و مبنا بر اساس زیبایی و راحتی کارمندان است که سبک مینیمال به دلیل کم کردن حاشیه های اضافی در محیط، حس بهتری را برای افراد به وجود می‌آورند. در واقع برای مینیمال شدن کافی است اتاق را از اضافات دور نگه دارید، هر چند کار سختی باشد. سعی کنید داخل اتاق، لوازم خود را از دید خارج کنید، لباس‌ ها را بر روی آویز های مخفی پشت درب قرار دهید. در نهایت بهتر است اتاق را با کمترین وسایل ممکن پر کنید و وسایل ضروری را در باکس‌ ها یا کمد ها پنهان کنید. برای ایجاد دکوراسیون مینیمال در فضای اداری و اتاق کار خود، می توانید با ایجاد باکس‌ ها و قفسه‌ های هم اندازه و ساده، بر روی دیوار و یا بصورت کمد، تمامی لوازم را از دید خارج کنید. صندلی و میز کار خود را آراسته و مرتب نگه داشته و اگر میز های کار یا تحریرتان خراب یا قدیمی شده است، آن‌ ها را با نمونه‌ های جدید و مدرن امروزی تعویض کنید. اگر دیوار اتاق و فضا نیاز به رنگ دارد سعی کنید از رنگ های مناسب اتاق کار استفاده کنید.

بررسی سبک دکوراسیون مینیمال
سبک دکوراسیون مینیمال در محیط اداری

اتاق کودک با دکوراسیون مینیمال

اتاق را با قفسه‌ های اسباب بازی تزیین کنید اما دقت کنید دچار بی نظمی نشود. سپس کمد لباس و پوشاک را در کنج اتاق قرار دهید تا به عنوان یک وسیله اضافی در اتاق دیده نشود. سعی کنید به جای فرش‌ های کوچک، کف اتاق را سراسر با موکت بپوشانید. تخت را همواره مرتب نگه دارید و برای اینکه وسایل و اسباب بازی فرزندتان در کف اتاق پراکنده نباشد، باکسی برای آن وسایل ریز و درشت تهیه کنید. می توانید از رنگ هایی همچون رنگ صورتی یا آبی ملایم، زرد، طوسی و… را جایگزین رنگ‌ های خنثی و بی اثر کنید تا کمتر دچار بی روحی در فضا شود. اتاق کودک از جمله اتاق هایی است که از هیچ قانونی پیروی نمی کند و خیلی سخت می توان آن را نظم داد و تمیز نگه داشت. چون که اتاق کودکان پر از شلوغی و هیجانات است و زیاد از رنگ های ساده و تک رنگ پیروی نمی کند. اما حدالامکان نسبت به سن کودک می توانید با رنگ های مورد علاقه دلبندتان فضایی مینیمالی ایجاد کنید.

بررسی سبک دکوراسیون مینیمال
سبک دکوراسیون مینیمال در اتاق کودک

ویژگی های سبک دکوراسیون مینیمال در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

  1. ایجاد سادگی در محیط و عملکرد بالا
  2. پوشش دهی دیوار با رنگ های ساده و دوری از طرح های پیچیده
  3. ایجاد فضای تمیز، دلباز و پر نور
  4. استفاده از جزئیات کم و ساده و اجتناب از لوازم تزئینی اضافی
  5. مبلمان و اسباب و وسایل ساده به سبک مینیمالیستی

خرید دیوارپوش سه بعدی

خرید از دیجی کالا

ثبت سفارش از سایت

امتیاز post
آژانس دیجیتال مارکتینگ آرکاوب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.