نکات طراحی دکوراسیون اتاق کودک (دختر و پسر)

یکی از مکان هایی که کودک در آن خوش گذرانی کرده و از قوه ی تخیل خود استفاده میکند، اتاقش است. چون بیشتر وقت خود را در آنجا می گذراند.اما باید توجه داشته باشید که قبل از هر چیزی فرزند شما احتیاج به آرامش و استراحت دارد. و به مرور زمان بزرگتر که می شود دوست دارند رنگ و تم اتاقشان را خودشان انتخاب کنند. در این مقاله هایکا پنل به بررسی نکات طراحی دکوراسیون اتاق کودک می پردازد.

نکات دکوراسیون اتاق کودک

کودکان نوپا با سرعت زیادی رشد می کنند برای همین دکوراسیون اتاق آنها هر چند سال یکبار نیازمند تغییر می باشد برای همین؛ اتاق کودک معمولا دارای هزینه های زیادی است. برای اینکار از ایده ها و دکوراسیون ساده تر استفاده کنید و فقط از اسباب بازی ها و تم های مختلف بکار ببرید.

قوانین طراحی دکوراسیون اتاق خواب کودک

به طور کلی دکوراسیون اتاق کودک نقش بسیاری در رشد و ساختار کودک دارد. و طبق وسایل و رنگ ها و اسباب بازی های آنها میتوانید بر بالابردن انرژی کودک تاثیر بگذارید. اما دکوراسیون باید به اصول، طراحی و پیاده سازی شود.

رنگ دیوار خنثی

از گذشته تا به امروز همه ما رنگ های صورتی و آبی نشانه رنگ های دختر و پسر می دانیم اما همیشه و در همه سنین این رنگ ها برای کودکان کافی نیستند. قبل از اینکه پالت رنگی خاصی را برای اتاق کودکتان انتخاب کنید باید بدانید چه وسایل و اسباب بازی و اکسسوری برا اتاق فرزندتان لازم است به طور مثال رو تختی و رنگ تخت کودک می تواند جدا از جنسیت کودک، از دیگر رنگ ها استفاده شود. همان طور که قبلا هم توضیح دادیم رنگ های سرد و خنثی رو دیوار ها همیشه هم بد نیست و می توانیم در کنار لوازم و ابزار های گوناگون جلوه ی زیبایی به اتاق خواب دهیم . در این صورت برای اتاق کودکان هم باید فضایی را ایجاد کنیم که کودک در آن پر نشاط و سر حال باشد و مهم تر اینکه آرامش داشته باشد. اما باید دقت داشته باشید که استفاده ی بیش از حد از رنگ های سرد کودک را کسل و بی حال می کند پس بهتر است در کنار دیگر رنگ های شاد استفاده گردد.

نکات طراحی دکوراسیون اتاق کودک (دختر و پسر)
رنگ خنثیدر دکوراسیون اتاق کودک

استفاده از وسایل کلاسیک

کلاسیک همان طور که از نامش پیداست به دکوراسیون و قطعات ساده و شیک و البته ماندگار گفته می شود. که برای تمامی سنین مناسب است مانند قفسه های چوبی برای کتاب و انواع اکسسوری ها، میز تحریر، مبل تک نفر همراه با میز و … از جمله وسایل کلاسیک به شمار می رود. این ایده ها برای اتاق خواب کودکان رو به رشد عالی است.

نکات طراحی دکوراسیون اتاق کودک (دختر و پسر)
وسایل کلاسیک در اتاق کودک

عدم استفاده از تم

کودکان نوپا هر سال که بزرگتر میشوند نسبت به کارتونی که علاقه دارند تخیل می کنند که اتاقی با تم همان شخصیت کارتونی داشته باشند اما به مرور بزرگتر که می شوند همان تم دیگر جذابتی برایشان نخواهد داشت و تم های دیگر جایگزین قبلی خواهد شد. بنابراین به جای اینکه کل اتاق را با آن تم پر کنید با عناصر و المان ها و اسباب بازی های مختلف ترکیب کنید.

نکات طراحی دکوراسیون اتاق کودک (دختر و پسر)
استفاده از تم در اتاق کودک

توجه به شخصیت کودک

همه ی افراد چه بزرگسال و چه خردسال دوس دارند که اتاق شخصی داشته باشند. کودکان اتاق خواب خود را جایگاه امن و مکانی برای رویاهای خود می دانند. هیچ گاه طرح و رنگ های مورد علاقه ی خود را به فرزندانتان تحمیل نکیند و اجازه دهید تا کودک رنگ و تم مورد علاقه خود را برای اتاقشان انتخاب کنند.

نکات طراحی دکوراسیون اتاق کودک (دختر و پسر)
نکات طراحی دکوراسیون اتاق کود

شخصیت بخشی به طراحی دکوراسیون اتاق کودک

سعی کنید اتاق بچه ها رو طوری بچینید که نشان دهنده شخصیت آنها باشد. و اجازه دهید کودک شخصیتی را که دوست دارد را در فرش، پرده و رو تختی خود ببیند تا بتوانید در زمانی که بزرگ می شود آنها را بدون مشکل تغییر دهید.

نکات طراحی دکوراسیون اتاق کودک (دختر و پسر)
طراحی دکوراسیون اتاق کودک

عدم استفاده از وسایلی که در طولانی مدت از مد می افتد

اغلب وسایل و اکسسوری هایی که میخریم به مرور زمان از چشم ما می افتند. بنابراین در تعویض آن تلاش می کنیم تا با تغییر دادن دکوراسیون هم در فضای خانه و هم در روحیه فرزند خود نقش داشته باشیم.

استفاده از وسایل چند منظوره

منظور از وسایل چند منظوره یعنی استفاده از وسایل و المان های گوناگون است اما باید دقت داشته باشید که این وسیله ها نباید کل فضای اتاق را بگیرند و شما نسبت به ابعاد اتاق فرزندتان باید وسیله چند منظوره را انتخاب کنید تا کودک فضای کافی برای بازی و انرژی خود داشته باشد.

عدم استفاده از المان های گران قیمت

قیمت، معیار خوبی برای انتخاب و اطمینان طرح است. کودکان به دلیل تنوع پذیری بالایی که دارند ممکن است طرح و رنگ های مختلفی را دوست داشته باشد. به همین دلیل استفاده از المان های گران قیمت ترفند مناسبی نخواهد بود بنابراین شما برای اینکه هزینه ی زیادی خرج نکنید می توانید طرح و رنگ دیوار ها را جوری انتخاب کنید که برای دلبندتان ماندگارتر باشد که اگر قصد تعویض آنها را داشتید مشکلی برایتان به وجود نیاید.

دخیل کردن کودک در طراحی دکوراسیون اتاق

همان طور که در بالا هم توضیح دادیم بهتر است سلیقه و نظر کودکان خود را درباره طراحی و چیدمان اتاقش بپرسید تا با سلیقه ی کودک هماهنگ باشد چون اتاقش تنها مکانی است که در آن وقت زیادی را سپری می کند بنابراین هنگام خرید وسایل مورد نظر اتاقش حتما نظر کودکتان را بپرسید.

استفاده از قفسه در اتاق کودک

ایجاد قفسه در اتاق کودک بسیار کاربردی است چون که وسایل و اسباب بازی های کودکان فضای زیادی را اشغال می کنند. بنابراین اتاق اگر فضا سازی مناسبی نداشته باشد، کودک در عرض 1 هفته آن را خراب خواهد کرد.

 

نکات طراحی دکوراسیون اتاق کودک (دختر و پسر)
قفسه مناسب در اتاق کودک

چیدمان مناسب

علاوه بر طرح و رنگ و دکوراسیون، طریقه ی چیدمان نیز مهم است که درست و مناسب چیده شود. برای این عمل اگر خودتان قادر به انجامش نیستید می توانید از یک طراح کمک بگیرید. چیدمان مناسب به چیدمانی می گویند که تمامی ابزار و المان ها با رنگ بندی و تم اتاق خواب هماهنگی داشته باشد. البته لازم به ذکر است که متراژ اتاق از این کار مستثنا نیست.

 

نکات طراحی دکوراسیون اتاق کودک (دختر و پسر)
چیدمان مناسب اتاق ودک

نورپردازی مناسب

یکی دیگر از موارد مهم در اتاق کودک نورپردازی آن است تا جلوه ی اتاق را چند برابر کند. علاوه بر مهم است بدانید که آیا اتاق کودکتان دارای پنجره هست یا خیر، و طبق آن نورپردازی را انجام دهید همچنین می توانید در زمان استراحت دلبندتان از یک پرده مناسب استفاده کنید. البته سعی کنید نورپردازی آنقدر زیاد نباشد که چشم را اذیت کند و اگر بدون پنجره است می توانید علاوه بر لوستر از چراغ خواب یا یک آباژور کودکانه نیز استفاده کنید.

نکات طراحی دکوراسیون اتاق کودک (دختر و پسر)
اهمیت نورپزدازی اتاق کودک

 

کفپوش مناسب

یکی از نکات مهم در طراحی اتاق خواب کودک کفپوش آن است که حتما باید به آن توجه بیشتری کرد. انتخاب یک کفپوش مناسب مانند پارکت و لمینت گزینه های مناسبی هستند زیرا هنگام بازی، احتمال لیز خوردن کودک وجود دارد در آن هنگام باعث آسیب نمی گردد. علاوه بر این ها تمیز کردن آنها راحت است و با یک طی میتوان کاملا ضدعفونی کرد.

نکات طراحی دکوراسیون اتاق کودک (دختر و پسر)
کفپوش مناسب اتاق کودکان

 

 

ایجاد فضایی برای بازی فیزیکی و فکری

معمولا کودکان بازی های فیزیکی را بیشتر دوست دارند بخاطر شور و هیجانی که دارد تخلیه انرژی می شوند. بنابراین حتما باید فضایی را برای بازی و کشف استعداد های کودکانمان ایجاد کنیم تا از بازی کردن لذت ببرند. و همینطور فضایی مجزا برای بازی های فکری که اکثر کودکان اشتیاق به انجام آن را دارند، ایجاد کنید. بازی هایی مثل: اسباب بازی های هندسی، کارت های رنگی، تخته سیاه، پازل، ساختمان سازی و غیره در گوشه ای از اتاق کودکتان بکار ببرید.

ایده هایی برای جزئیات تزئین اتاق کودک

ایده های بسیاری برای تزئین اتاق خواب کودکان وجود دارد از تم، رنگ، کاغذ دیواری و استیکر ها گرفته تا میز تحریر، کمد، تخت خواب، لوستر و دیگر المان ها و اکسسوری های مورد نیاز برای فرزند، میتوان بکار برد. برای اینکار هم می توانید از یک طراح داخلی کمک بگیرید تا نسبت به فضای اتاق چیدمان و تم را انجام دهد. می توانید از پوستر های کارتنی استفاده کنید. حتما کمد لباس، اسباب بازی ها و کتابخانه را برای کودک جدا کنید.

انتخاب رنگ ها برای اتاق های دختران

 • رنگ های روشن و شاد و گاهی نیز خنثی
 • رنگ خاکستری، صورتی، فیروزه ای، بنفش
 • استفاده از رنگ و طرح های برجسته
 • تم های دخترانه
نکات طراحی دکوراسیون اتاق کودک (دختر و پسر)
اتاق کودک (دختر)

انتخاب رنگ برای اتاق پسران

 • رنگ های قرمز، آبی و زرد و نارنجی انرژی زیادی به کودکان پسر میدهد و برایشان جذابیت دارد
 • میتوانید هر دیوار را با رنگ های متفاوت رنگ کنید یکی رنگ روشن یکی تیره
 • میتوانید از طرح هایی مانند راه راه یا زیگزال نیز استفاده کنید
 • از رنگ های خنثی نیز برای کودکان می توانید استفاده کنید.
نکات طراحی دکوراسیون اتاق کودک (دختر و پسر)
اتاق کودک پسر

تزئین اتاق خواب دخترانه

 1. از کاغذ دیواری با طرح های گلی یا کارتنی عروسکی استفاده کنید
 2. از تابلو و دیگر اکسسوری ها هم می شود استفاده کرد
 3. رنگ های تیره و براق هم جلوه ی دخترانه دارند
 4. نقاشی روی دیوار ها بکار ببرید

تزئین اتاق خواب پسرانه

 1. استفاده از پوستر و استیکرهای ماشین یا هر شخصیت کارتنی مورد علاقه کودک
 2. رنگ یا کاغذ دیواری با رنگ های روشن و خنثی
 3. استفاده از رنگ هایی مانند آبی، مشکی، طوسی، قرمز و ….
 4. رنگ های روشن طرح دار
 5. استفاده از نقاشی های رزمی و غیره

اتاق کودک چه نوع سقفی باید داشته باشد؟

دختر

معمولا اتاق های دخترانه را با رنگ های صورتی جلوه می دهند بهتر است اگر برای دیوارها رنگ روشن و خنثی انتخاب کردید از رنگ صورتی روشن برای سقف این اتاق استفاده کنید و با لوستر یا استیکر های شبنما مانند ستاره یا ابر تزئین کنید.

پسر

برای اتاق های پسرانه نیز از همین ترفند ولی با رنگ آبی روشن به اتاق کودک جلوه دهید و با استیکر و لوستر و اکسسوری ها تزئین کنید.

انتخاب وسایل اتاق کودک

دختر

_ قفسه های رنگی

_کتابخانه

_کمد لباس

_آینه کنسول کودکانه

_مبل تک نفره

_تخت خواب

_میز تحریر

پسر

_میز کامپیوتر

_تخت خواب

_مبل تک نفره

_کتابخانه با کتاب داستان های مورد علاقه اش

_ابزارها و اسباب بازی های جنگی و مسابقاتی

 


 

امتیاز post
آژانس دیجیتال مارکتینگ آرکاوب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.